Poszczepienna odporność

Uodpornienie poszczepienne

Uznaje się, że uodpornienie poszczepienne powinno być odnawiane co 10 lat u dorosłych a u dzieci i młodzieży co 5 lat. W Polsce Program Szczepień Ochronnych przewiduje 7 dawek refundowanych szczepień przeciwtężcowych firmy Biomed dla osób w wieku 0 – 19 lat:

Kolejne szczepienia są jedynie zalecane co 10 lat (bez refundacji):

Szczepienia przeciwtężcowe indukują odpowiednie miano przeciwciał u 99,9% szczepionych, dlatego niezrozumiałe jest pisanie na łamach pediatria.mp.pl, że przy kompletnym szczepieniu „70—100% dzieci nie zachoruje na tężec„. Jednak nawet obecność przeciwciał nie daje gwarancji na ochronę przed tężcem.

 

Tężec u szczepionych mimo obecności wysokiego miana neutralizujących przeciwciał (rzadkie, ale możliwe)  

Poniżej przedstawiono udokumentowane przykłady wystąpienia tężca u osób uznawanych za uodpornione, czyli u osób z wysokim mianem przeciwciał poszczepiennych:

Tak jak każda inna szczepionka, szczepionka przeciwtężcowa nie daje 100% gwarancji ochrony przed wystąpieniem choroby mimo istnienia odpowiedniego miana przeciwciał.  Jeśli lekarz ignoruje symptomy tężca tylko dlatego, że dana osoba została poddana szczepieniu to warto się zastanowić nad zasięgnięciem innej opinii.

Reklamy
%d blogerów lubi to: